Most w Siekierkach najlepszą przestrzenią publiczną!

Przebudowany na potrzeby ruchu turystycznego dawny most kolejowy Siekierki – Neurüdnitz otrzymał nagrodę Property Design Awards 2022. Zrealizowana przez Województwo Zachodniopomorskie inwestycja wygrała w kategorii „Przestrzeń Publiczna”. O historii obiektu, wyzwaniach związanych z modernizacją, a także ogromnym zainteresowaniu tym projektem w świecie architektury i designu opowiadali na spotkaniu z mediami marszałek Olgierd Geblewicz oraz projektanci Tomasz Maksymiuk i Jerzy Szparadowski.

 

Do nagród Property Design Awards nominowane były komercyjne i publiczne obiekty w Polsce, oddane do użytku do końca 2021 roku. Oceniali je zawodowi jurorzy i czytelnicy. W kategorii „Przestrzeń Publiczna” wśród pięciu najciekawszych projektów znalazł się Most Europejski na Odrze w Siekierkach i to właśnie architektoniczna perełka z Pomorza Zachodniego uzyskała najwięcej głosów! Uroczyste wręczenie nagród odbyło się pod koniec stycznia w Katowicach.
W czwartek w urzędzie marszałkowskim statuetkę zaprezentował Olgierd Geblewicz, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, a towarzyszyli mu autorzy projektu przebudowy mostu, współwłaściciele biura architektonicznego MXL4 - Tomasz Maksymiuk i Jerzy Szparadowski.

 

- Bardzo się cieszę, że tak prestiżowa nagroda trafiła do szczecińskich twórców za nasz, zachodniopomorski projekt - powiedział, witając dziennikarzy, marszałek województwa Olgierd Geblewicz. - Nagroda za przebudowę mostu w Siekierkach pokazuje, że coraz bardziej zmienia się mentalność nas wszystkich. I w momencie, kiedy chcemy coś zrobić, myślimy nie tylko, ile to będzie kosztowało, ale również coraz częściej myślimy o tym, jak to będzie wyglądało. Bo jakość ma gigantyczne znaczenie. Każdy, kto był w Siekierkach, kto miał już okazję zwizytować ten obiekt, widział doskonale, że to nie jest prosta przebudowa mostu kolejowego na ścieżkę rowerową. Tylko to jest całościowo pomyślane dzieło. Całościowa zmiana funkcji przestrzeni publicznej, która będzie służyła nam, turystom, ale i przyszłym pokoleniom.

 

Marszałek Olgierd Geblewicz podkreślił, że inwestycja w Siekierkach, budzi zachwyty mieszkańców. I że realizacja projektu wywołała wiele pozytywnych sygnałów także ze strony ekspertów.


- Cieszę, że ta przestrzeń została dostrzeżona na arenie ogólnopolskiej. Mam nadzieję, że to nie jest ostatnia nagroda - stwierdził marszałek Olgierd Geblewicz.

 

Tomasz Maksymiuk ze swadą tłumaczył, że przebudowany most miał nie tylko „jakoś wyglądać”, ale przede wszystkim miał być funkcjonalny.


- Cieszy nas bardzo, że architektura świadomie od samego początku została zamówiona, jako element, który ma dać tej trasie turystycznej, temu miejscu wartość dodaną - zaznaczył Tomasz Maksymiuk. - W naszym poczuciu miała nie tylko dobrze wyglądać, ale przede wszystkim dobrze działać, miała wnieść tę wartość użytkową. Stąd nasza propozycja, by platformę posadowić na moście. Żeby była przestrzeń do odpoczynku dla rowerzystów. Żeby zastosować materiały, które zapewnią, że architektura będzie długowieczna, a wymagająca bardzo małych nakładów na utrzymanie. Takie podejście inżynierskie, te wszystkie elementy wspólnie tworzą jakość architektury. Nie tylko obrazek z lotu ptaka, ale właśnie, że - na co dzień użytkując - chcemy tam wracać, dobrze się tam czujemy. Aspekt przestrzeni publicznej jest dla nas bardzo ważny.

 

Prezes MXL4 podkreślił, że sukces w architekturze jest wtedy, kiedy jest współpraca między inwestorem, projektantem i wykonawcą. Dziękował marszałkowi Olgierdowi Geblewiczowi, Zarządowi Województwa i Dyrekcji Zespołu Parków Krajobrazowych WZ, który bezpośrednio nadzorował inwestycję, za otwartość na propozycje projektantów.

 

- Mam nadzieję, że w dalszych działaniach województwa ta architektura będzie grała rolę, ponieważ jest to bardzo silne narzędzie - wizerunkowe, ale przede wszystkim w podnoszeniu jakości użytkowania obiektów i jakości życia nas, mieszkańców - zauważył Tomasz Maksymiuk.

 

- Taka prozaiczna funkcja, jaką może się wydawać ścieżka rowerowa, też może być pretekstem, przy odrobinie wysiłku i dobrej woli współpracy, do powstania dobrej architektury - dodał Jerzy Szparadowski.

 

Przebudowa dawnej przeprawy kolejowej przez Odrę była wspólną inicjatywą polskich i niemieckich samorządowców. Po polskiej stronie realizował ją Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego. Projekt przebudowy przygotowało szczecińskie biuro MXL4 architekci, w pracach uczestniczyło też biuro konstrukcyjne „K2 Inżynieria”, a generalnym wykonawcą prac budowlanych była firma INTOP Skarbimierzyce Sp. z o.o.



Otwarty w czerwcu 2021 r. obiekt stał się jedną z turystycznych wizytówek Zachodniopomorskiego. Efektowną platformą widokową nad rozlewiskiem Odry i celem wycieczek rowerowych. Most w Siekierkach to początek popularnej Trasy Pojezierzy Zachodnich. Ten najdłuższy szlak rowerowy w województwie docelowo będzie miał 420 km. Gotowe jest już prawie 160, a najwięcej wygodnych kilometrów jest do przejechania właśnie na odcinkach  Siekierki – Trzcińsko-Zdrój – Myślibórz – Barlinek – Choszczno.


W czerwcu tego roku ma zostać otwarta niemiecka część przeprawy Siekierki – Neurüdnitz. Wtedy przez most będzie można dotrzeć do bardzo popularnego szlaku Odra – Nysa. Przez Siekierki prowadziła będzie również najszybsza droga do Berlina.

 

Historia zmodernizowanego mostu sięga XIX wieku. Został zbudowany w 1892 r. Był częścią ważnego korytarza transportowego z i do Berlina. W 1945 roku została zniszczona przez wycofujące się wojska niemieckie. Po wojnie mosty tworzące przeprawę (ponad 700 m) odbudowano, ale wykorzystywano je tylko podczas manewrów wojskowych. Od lat. 90. konstrukcja popadała w ruinę. Po wejściu Polski do UE pojawiły się pomysły wykorzystania dawnego mostu kolejowego na potrzeby turystyki, ale konkretne decyzje zapadły dopiero w 2018 r.


Po renowacji dawny kolejowy most odsłonił nowe, piękne oblicze. Stalowa konstrukcja została oczyszczona, zabezpieczona przed korozją i pomalowana, zamontowano na niej efektowną platformę widokową, odrestaurowano dwa przyczółki, przygotowano miejsca odpoczynku z ławkami i stojakami na rowery, wykonano nowoczesne oznakowanie. Kładkę rowerową zbudowano ze specjalnych płyt kompozytowych o wysokiej odporności na wilgoć i trudne warunki atmosferyczne.

 

Inwestycja została w 85 procentach sfinansowana z programu Interreg V A Meklemburgia-Pomorze Przednie/ Brandenburgia /Polska 2014 – 2020, a także środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego oraz Gminy Cedynia.

 

Wartość prac po polskiej stronie: 11 mln 791 tys. zł brutto.

 

Wręczenie Property Design Awards 2022 odbyło się 27 stycznia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym  w Katowicach, podczas „4 Design Days 2022”. To największe w Europie Środkowej wydarzenie świata architektury, wnętrz i wzornictwa oraz nieruchomości. Nagrodę za inwestycję w Siekierkach odebrała Członkini Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska oraz projektant – arch. Tomasz Maksymiuk.

 

Prestiżowe wyróżnienia przyznano w ośmiu kategoriach: Bryła – Biurowiec: Cavatina Hall w Bielsku-Białej; Bryła – Hotel: Cukrownia Żnin; Bryła – Obiekty Publiczne: Muzeum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie; Design – Wnętrze Biurowe: siedziba Echo Investment w Warszawie, Design – Wnętrze Hotelowe: Cukrownia Żnin, Design – Wnętrza Obiektu Publicznego: przestrzeń użytkowa w Filharmonii Opolskiej, Design – Wnętrza Przestrzeni Handlowo-Usługowej: Food Hall w Browarach Warszawskich; Przestrzeń Publiczna: Most Europejski na Odrze w Siekierkach.

 

źródło: WZP.pl

25-02-2022 Redakcja

Dodaj komentarz

OGŁOSZENIA

SONDA

Czy podoba Ci się portal echojna.pl

TAK
NIE

FIRMY